JPK dla MikroprzedsiębiorcyMikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 roku będą musieli co miesiąc, obowiązkowo przesyłać do urzędu skarbowego pliki JPK_VAT.
A od  1 lipca 2018 roku wszystkie pozostałe pliki JPK na wezwanie organów podatkowych.

 

Czy dotyczy to Twojej firmy?

Można śmiało powiedzieć, że obowiązek ten będzie dotyczył już wszystkich, bo Jednolity Plik Kontrolny objął już małe i średnie podmioty, a wcześniej dużych przedsiębiorców.

 

Jak się przygotować do sprawozdawczości JPK?

Dzięki ujednoliceniu formatu dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT przedsiębiorcy mogą szybko i wygodnie wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi Ministerstwa. JPK_VAT musi być złożony w formie elektronicznej. Należy zabezpieczyć plik podpisem elektronicznym, a potwierdzeniem wysyłki jest możliwość pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Wysyłkę JPK_VAT można łatwo zrealizować poprzez usługę Biura Rachunkowego i wielu przedsiębiorców zapewne będzie korzystać z takiego rozwiązania. Inna sprawa to pozostałe pliki sprawozdawcze, które nie zawsze miały swoje odwzorowanie w zapisach prowadzonych w biurach rachunkowych.

 

W skład JPK wchodzą następujące pliki:
JPK_VAT – z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
JPK_FA – z dokładnymi danymi o fakturach VAT
JPK_MAG – z danymi z magazynów
JPK_KR – z danymi z ksiąg rachunkowych
JPK_WB – z danymi z wyciągów bankowych
JPK_PKPIR – z danymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów
JPK_EWP – z danymi z ewidencji przychodów

 

Przedsiębiorcy, którzy w tej chwili nie posiadają systemu informatycznego pozwalającego obsłużyć JPK powinni jak najszybciej przygotować się do nadchodzących zmian. Nasza firma chętnie pomoże w tej sprawie, bo mamy gotowe rozwiązania Comarch ERP, które wielokrotnie wdrożyliśmy wraz z naszymi klientami, którzy już podlegają nowym obowiązkom sprawozdawczym JPK.

 

Co jeśli nie wyślę JPK ?

Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania opisanych plików wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Ponadto organ podatkowy może nałożyć karę porządkową w wysokości do 2 800 zł.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu!